Popularni postovi

28 travnja 2021

Kriptovalute u poslovanju

 


Posao računovođe podrazumijeva konstantnu interakciju sa suvremenim tehnologijama poslovanja. Iako su kriptovalute i transakcije s kriptovalutama prestale biti novost i postale česta pojava u suvremenom poslovanju, računovodstveno uređenje nije se prilagodilo poslovanju s kriptovalutama. 

1. PRISTUP 

Suvremene računalne tehnologije razvijene su za širok dijapazon alata kojima se računovođe koriste pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Računovodstvo u oblaku, ili barem pohrana podataka u oblaku (engl. cloud-based storage), postaje uobičajena praksa računovođa diljem svijeta. Digitalno doba iznjedrilo je nove koncepcije koje je potrebno računovodstveno procesirati, što predstavlja izazove i prilike u području računovodstva, revizije i osiguranja. Koliko je značajan promet kriptovalutama pokazuje i podatak da je ukupna tržišna kapitalizacija bitcoina, najpoznatije i najprometnije kriptovalute, u prosincu 2017. godine iznosila više od 323 milijarde USD. Međunarodni standardi financijskog izvještavanja (dalje: MSFI) koncipirani su tako da se kriptovalute teško uklapaju u njihovu strukturu financijskih izvještaja. Primjerice, vrednovanje kriptovaluta po fer vrijednosti kroz dobitak ili gubitak može se intuitivno činiti ispravnim rješenjem, no takvo vrednovanje prema MSFI-ju nije primjereno. 

2. ŠTO SU KRIPTOVALUTE I VRSTE?

Kriptovaluta je digitalni ili virtualni novac, a transakcije kriptovalutama osigurane su kriptografskim algoritmima koji kontroliraju kreiranje novih jedinica kriptovaluta i ujedno verificiraju transakcije kriptovalutama. Za razliku od tradicionalnih oblika novca koji su pod kontrolom centralnih banaka, kriptovalute su pod decentraliziranom kontrolom. Decentralizirana kontrola provodi se putem Blockchaina koji je u svojoj biti javna baza podataka o transakcijama kriptovaluta, unutar koje korisnici otvaraju svoje virtualne novčanike putem kojih trguju kriptovalutama. Prednost takva načina kontrole transakcija je u tome što zainteresirane strane mogu trgovati bez posrednika, ali postoje brojne kritike takvog sustava koje se prije svega odnose na sigurnost. Ipak, kako prilike u ovom području vide gospodarski giganti, poput kompanije IBM koja je u svoje poslovanje implementirala Blockchain, izvjesno je da će i sigurnost poslovanja s vremenom rasti. 

Prva kriptovaluta s decentraliziranom kontrolom transakcija (2009.) bio je bitcoin, koji trenutačno ima daleko najznačajniju tržišnu kapitalizaciju među kriptovalutama. Od tada su stvorene brojne kriptovalute, danas postoji 2.097 digitalnih valuta. 


3. RAČUNOVODSTVENI PRISTUPI VREDNOVANJU KRIPTOVALUTA

Postojeća MSFI-jeva uređenja nude okvir u kojemu je kriptovalute moguće vrednovati kao nematerijalnu imovinu te na njih primijeniti odredbe MRS-a 38 ili, alternativno, odredbe MRS-a 2. Takav okvir intuitivno je neprikladan jer je ideja tvoraca kriptovaluta da one budu zamjena za novac i novčane ekvivalente ili ulaganje koje je po svojoj logici slično ulaganju u financijsku imovinu. Kako kriptovalute ne udovoljavaju definicijama novca i novčanih ekvivalenata, ali ni definiciji financijske imovine, prema MSFI-ju kriptovalute se ne mogu priznati u navedenim oblicima imovine. Osim navedenih mogućnosti vrednovanja, kriptovalute nemaju fizičku supstanciju pa ne udovoljavaju ni definicijama MRS-a 40 ni MRS-a 16, koji u sebi imaju sadržane odredbe o postupcima u slučaju promjene fer vrijednosti imovine, a što je veoma značajno kod priznavanja i mjerenja kriptovaluta. 

Stoga je u skladu s postojećim odredbama MSFI-ja jedino rješenje priznati kriptovalute kao nematerijalnu imovinu i, ovisno o poslovnom modelu imatelja, primijeniti na njihovo računovodstveno procesiranje odredbe MRS-a 38 ili odredbe MRS-a 2. Uz navedene standarde, potrebno je u bilješkama uz financijske izvještaje objasniti namjenu kriptovaluta, detaljno obrazložiti primijenjene računovodstvene politike te opisati kako je određena fer vrijednost uz pozivanje na odredbe MSFI-ja 13 koje to uređuju. Rasprava o računovodstvenom procesiranju kriptovaluta intenzivirala se u 2018. godini pa je za očekivati da će biti novina u ovom području. No, do novih standardnih rješenja zaključak je da je prema MSFI-jevoj regulativi kriptovalute moguće vrednovati jedino kao nematerijalnu imovinu i na njih primijeniti odredbe MSFI-ja koje uređuju priznavanje i mjerenje nematerijalne imovine.

Izvor: RRIF 




Nema komentara:

Objavi komentar